Všetky kategórie

O nás

NÁŠ PRÍBEH

Pestovanie viniča a výroba vína bola pre rodinu prirodzenou záležitosťou.

V rokoch dospievania sme sa odsťahovali z obce, opustili starú vínnu pivnicu a svoj vinohrad odovzdali rodinným príslušníkom na obrábanie.

Rok 2006 bol prelomový, keď sa rodina mala rozhodnúť čo s dedičstvom. Nechať ho zničiť, predať, alebo pokračovať v tradícii pestovania viniča a výrobe vína v stopách predkov.

pivnica

Rozhodla rodinná rada. Vzhľadom na prírodné danosti lokality pre pestovanie viniča, tradičný vinohrad, príjemné prostredie a bohaté tradície sa dedičstvo nepredalo, ale obnovilo, rozšírilo. Pokračujeme teda v tradícii, a s vedomosťami získanými v mladosti sme obnovili pestovanie viniča a výrobu vína z odrôd Veltlínske zelené, Zweigeltrebe, André na veľmi malej ploche.

V roku 2010 sme zahájili rekonštrukciu strechy vínnej pivnice a úpravu okolia, čo vyústilo do úplnej rekonštrukcie budovy, ktorá pochádza z druhej polovice 19. storočia (roku 1860), a rozšírenia podzemnej pivnice na skladovanie vína. Týmto krokom sme sa rozhodli založiť rodinné vinárstvo. Prípravou budovy a prikúpením parciel na rozšírenie vinohradu sme položili základ ďalšieho zveľaďovania rodinného vinárstva, vinárstva z obľuby na vinárstvo s jasnými cieľmi.

Po dokončení rekonštrukčných prác sme rozšírili výrobu vína aj z kúpeného hrozna, čím sme zvýšili produkciu vína na cca 4 500 l ročne.

V roku 2011 sme vysadili viničné sadenice nových odrôd, ktoré v roku 2014 ukázali prvú úrodu a v roku 2015 sme absolvovali prvú tradičnú oberačku nášho rodinného vinárstva.

Dnes už môžeme povedať, že obhospodarujeme 8 ha viniča a na výrobu vína využívame úrodu z vlastnej produkcie hrozna. Medzi pestovanými odrodami sa nachádzajú z bielych odrôd Veltlínske zelené, Sauvignon blanc, Chardonay, Rulandské biele, Rulandské šedé, Furmint a Rizling rýnsky, z modrých odrôd, napr. Dunaj, Rulandské modré, Cabernet sauvignon a ďalšie. 

obchod

Používaním stránok prevádzkovateľa súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií OK